KisújKÖR Szívességbank

2018.04.19

Az egyesületünknek nincs számottevő múltja; jövőképe azonban annál inkább. Első projektünk egy legalább 50 fős szívességbank életre keltése Kisújszálláson. Egy nyertes pályázatunk  (Regionális Közösségi Központok program) segítségével sikerült megteremteni az ehhez szükséges legfontosabb infrastrukturális feltételeket (berendezett iroda, internet, laptop, projektor, vetítővászon stb.) A projekt keretében közösségi fórumokat, illetve együttműködésfejlesztő és életvezetési kompetenciafejlesztő tréning-sorozatot is tartunk a szívességbank tagjainak.

Mi az a Szívességbank

A szívességbank az emberek olyan baráti csoportja, amelyben a tagok egymásnak alkalmi szívességeket (szolgáltatásokat és termékeket) nyújtanak ellentételezés nélkül. A tagok ilyen módon segítséget is kérhetnek a csoport többi tagjától.

A szívességbank tehát egy közösségi önsegítő rendszer (KÖR), amelyben a tagok szívességeket ajánlhatnak fel és fogadhatnak (vagyis különböző szolgáltatásokat és tárgyakat, termékeket). Ilyen szolgáltatás lehet például a gyermekfelvigyázás, segítség a ház körüli munkákban, vagy eszközök kölcsönadása; felkínált termékek pedig lehetnek akár használt ruhák, bontott építési anyagok, házilag készített kézműves termékek stb.

A kezdeményezés azon az elven alapszik, hogy mindannyiunknak vannak olyan értékeink, erőforrásaink, képességeink, amelyeket a közösségünk hasznára fordíthatunk, még ha sok esetben ezekről nincs is tudomásunk.

A szívességbank működésének lényege, hogy a tagok a szívességeket nem valamilyen ellentételezés fejében nyújtják, hanem azért, hogy a közösség értékekkel gyarapodjon. A KÖR alapja a bizalom. A tagoknak bízniuk kell abban, hogy egy olyan közösséghez tartoznak, ahol ha segítséget kérnek egymástól, akkor azt meg is fogják kapni. Természetesen ez csak akkor működhet hosszú távon, ha a tagok lelkiismeretesen veszik ki a részüket a szívességek nyújtásában is. Minden szívesség növeli a KisújKÖR Szívességbank közösségéhez való tartozás értékességét.

A közösségi önsegítő rendszer hatékonyságának fontos feltétele, hogy a közösségben egyfajta szemléletformálás menjen végbe. Tréningek, fórumok, előadások segítségével fejlesztjük a közösség tagjainak önismereti, együttműködési és kommunikációs készségét, proaktív életvezetésre való képességét. Ezek a programok, események a tagok találkozásának színhelyei is lesznek, segítve ezzel a prosperáló közösségi kooperáció kialakulását.

A KÖR pontosan azokat a problématerületeket kezeli, amelyek negatív hatásai nap mint nap érezhetőek. Egyszerre segítjük az emberek önismeretének és önbecsülésének erősödését, hiszen a szívességbankban megtapasztalhatják, hogy ők is rendelkeznek olyan értékekkel, amelyek mások számára hasznosak lehetnek. Emellett a KÖR lehetőséget biztosít az egyébként elkülönülő társadalmi csoportokhoz tartozók találkozására; egy-egy szívesség "szolgáltatása" során olyan emberek szerezhetnek pozitív személyes tapasztalatot egymással kapcsolatban, akik más esetben jó eséllyel idegenkedve, előítéletekkel tekintenének egymásra. Továbbá nem elhanyagolható előnye a módszernek, hogy bizonyos esetekben egzisztenciális hiányosságok áthidalásában is segíthet.

Egy szívességbank hatékonysága a fogadtatáson és az aktivitáson alapszik. A 2014-es kérdőíves felmérésünk reménykeltő eredményei szerint a KÖR igen jó fogadatásra számíthat Kisújszálláson. Az általános tapasztalat szerint kb. 50 fő az a kritikus létszám, amely megléténél már fenntarthatóan tud működni egy szívességbank; ez a csoport méret reálisan megvalósíthatónak tűnik a településen.  

© 2019 EFFKE | Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el